It’s football playoff time in Louisiana – Monroe News Star

2 years ago Comments Off on It’s football playoff time in Louisiana – Monroe News Star

Northeast Louisiana was once again well represented when the LHSAA released the 2014 football playoff brackets on Sunday morning.

A total of 23 teams from the area qualified for the postseason and will compete for the chance to win a state championship in their respective classifications.

Perennial Class 5A contender West Monroe locked up the nine-seed and hosts No. 24 Sam Houston on Friday night at Don Shows Field at Rebel Stadium. The Ruston Bearcats are also hosting at James Field at L.J. “Hoss” Garrett Stadium and welcome No. 22 Scotlandville to Lincoln Parish.

The Ouachita Lions entered the final two games of the regular season on the 5A bubble and played their way into a 28-seed, where they’ll travel to five-seed Haughton in the Shreveport area.

The region is well represented in the Class 4A bracket with every team from District 2-4A in the field, highlighted by second-seeded Neville. The Tigers host No. 31 Riverdale Friday at Bill Ruple Stadium.

In a district rematch, No. 25 Franklin Parish once again takes on the Bastrop Rams, the eight seed. No. 18 West Ouachita and No. 23 Wossman are both on the road, traveling to No. 15 Breaux Bridge and No. 10 Edna Karr, respectively.

Defending Class 3A state champions Union Parish locked up the four seed and face 29-seed Madison in a District 2-3A rematch at ‘Doc’ Elliott Stadium in Farmerville. The Rayville Hornets are also at home as the nine-seed hosting No. 24 Jewell Sumner. No. 26 Richwood travels to seven-seed Patterson.

Coming off a dramatic 50-42 win over Oak Grove for the District 2-2A title, the Sterlington Panthers came in as the three-seed in Class 2A and host No. 30 Sophie B. Wright in a rematch of last year’s first round matchup.

Oak Grove came in at No. 10 and is guaranteed at last one game in West Carroll Parish against 23-seed South Plaquemines.

No. 25 Jonesboro-Hodge and No. 26 General Trass are both the visitors in the first round against eight-seed Loreauville and seven-seed Springfield.

The undefeated Mangham Dragons are the lone No. 1 seed in the area and set out the first round on a bye. Mangham gets the winner of 17-seed Montgomery and 16-seed Merryville.

No. 15 Delhi hosts a home playoff game against No. 18 Arcadia.

Rounding things out in Division IV select, six-seed OCS is the only area team with a home game as the Eagles await 11-seeded Covenant Christian.

St. Frederick looks to defend their 2013 Division IV runner-up finish with the 12-seed and a trip to No. 5 Southern Lab. No. 14 Delhi Charter faces three-seed Central Catholic.

Check back with The News-Star throughout the day for more updates.

Complete Playoff Pairings


No. 32 Fontainbleau at No. 1 C.E. Byrd

No. 31 South Lafourche at No. 2 Ponchatoula

No. 30 Airline at No. 3 Zachary

No. 29 Pineville at No. 4 Destrehan

No. 28 Ouachita at No. 5 Haughton

No. 27 Captain Shreve at No. 6 Thibodaux

No. 26 Dutchtown at No. 7 Barbe

No. 25 Covington at No. 8 Carencro

No. 24 Sam Houston at No. 9 West Monroe

No. 23 Slidell at No. 10 Mandeville

No. 22 Scotlandville at No. 11 Ruston

No. 21 Natchitoches Central at No. 12 Hahnville

No. 20 East St. John at No. 13 John Ehret

No. 19 Denham Springs at No. 14 Woodlawn-BR

No. 18 St. Amant at No. 15 Acadiana

No. 17 Sulphur at No. 16 East Ascension


No. 32 McDonogh # 35 at No. 1 Plaquemine

No. 31 Riverdale at No. 2 Neville

No. 30 Washington-Marion at No. 3 Franklinton

No. 29 Belle Chasse at No. 4 Benton

No. 28 Woodlawn-Shreveport at No. 5 Warren Easton

No. 27 Cecilia at No. 6 Landry/Walker

No. 26 Northside at No. 7 North DeSoto

No. 25 Franklin Parish at No. 8 Bastrop

No. 24 Lakeshore at No. 9 South Terrebonne

No. 23 Wossman at No. 10 Edna Karr

No. 22 Fair Park at No. 11 LeGrange

No. 21 Peabody at No. 12 Minden

No. 20 East Jefferson at No. 13 Crowley

No. 19 Leesville at No. 14 Rayne

No. 18 West Ouachita at No. 15 Breaux Bridge

No. 17 Lutcher at No. 16 DeRidder


No. 32 Baker at No. 1 Livonia

No. 31 Brusly at No. 2 Church Point

No. 30 Booker T. Washington at No. 3 Amite

No. 29 Madison at No. 4 Union Parish

No. 28 Westlake at No. 5 West Feliciana

No. 27 North Vermilion at No. 6 Buckeye

No. 26 Richwood at No. 7 Patterson

No. 25 Avoyelles at No. 8 South Beauregard

No. 24 Jewell Sumner at No. 9 Rayville

No. 23 Bogalusa at No. 10 Loranger

No. 22 Miller-McCoy at No. 11 Jennings

No. 21 Donaldsonville at No. 12 Iowa

No. 20 Northwest at No. 13 Kaplan

No. 19 McCain at No. 14 Port Allen

No. 18 Marksville at No. 15 North Webster

No. 17 Jena at No. 16 Mansfield


No. 32 Homer at No. 1 Many

No. 31 North Caddo at No. 2 Kinder

No. 30 Sophie B. Wright at No. 3 Sterlington

No. 29 Lakeside at No. 4 East Feliciana

No. 28 Capital at No. 5 Northeast

No. 27 Winnfield at No. 6 Welsh

No. 26 General Trass at No. 7 Springfield

No. 25 Jonesboro-Hodge at No. 8 Loreauville

No. 24 Carver at No. 9 St. James

No. 23 South Plaquemines at No. 10 Oak Grove

No. 22 Delcambre at No. 11 Vinton

No. 21 DeQuincy at No. 12 Pickering

No. 20 Bunkie at No. 13 Oakdale

No. 19 Red River at No. 14 Lakeview

No. 18 St. Helena at No. 15 Pine

No. 17 Ferriday at No. 16 Lake Arthur


No. 1 Mangham BYE

No. 2 Haynesville BYE

No. 3 West St. John BYE

No. 4 Kentwood BYE

No. 5 Basile BYE

No. 6 Plain Dealing BYE

No. 7 East Beauregard BYE

No. 8 White Castle BYE

No. 24 Northwood-Lena at No. 9 Elton

No. 23 East Iberville at No. 10 Logansport

No. 22 North Central at No. 11 Block

No. 21 South Cameron at No. 12 LaSalle

No. 20 Grand Lake at No. 13 Oberlin

No. 19 Ringgold at No. 14 Varnado

No. 18. Arcadia at No. 15 Delhi

No. 17 Montgomery at No. 16 Merryville


No. 1 John Curtis BYE

No. 2 Rummel BYE

No. 3 St. Thomas More BYE

No. 4 Catholic-Baton Rouge BYE

No. 12 Shaw at No. 5 Brother Martin

No. 11 St. Augustine at No. 6 Jesuit

No. 10 Holy Cross at No. 7 Teurlings Catholic

No. 9 St. Paul’s at No. 8 Evangel Christian


No. 1 University Lab BYE

No. 2 St. Michael BYE

No. 3 St. Charles BYE

No. 4 Notre Dame BYE

No. 12 Loyola Prep at No. 5 E.D. White

No. 11 Vandebilt Catholic at No. 6 De La Salle

No. 10 Lusher Charter No. 7 Parkview Baptist

No. 9 St. Louis at No. 8 Thomas Jefferson


No. 1 Catholic-New Iberia BYE

No. 2 Calvary Baptist BYE

No. 14 Pope John Paul II at No. 3 Riverside

No. 13 Westminster Christian at No. 4 Opelousas Catholic

No. 12 Redemptorist at No. 5 Isidore Newman

No. 11 Archbishop Hannah at No. 6 St. Thomas Aquinas

No. 10 Dunham at No. 7 Holy Savior Menard

No. 9 Northlake Christian at No. 8 Episcopal-Baton Rouge


No. 16 Houma Christian at No. 1 Vermilion Catholic

No. 15 Hanson Memorial at No. 2 St. Mary’s

No. 14 Delhi Charter at No. 3 Central Catholic

No. 13 Ascension Episcopal at No. 4 Hamilton Christian

No. 12 St. Frederick at No. 5 Southern Lab

No. 11 Covenant Christian at No. 6 Ouachita Christian

No. 10 Country Day-Metairie at No. 7 St. Edmund

No. 9 Madison Prep at No. 8 Ascension Catholic

Connect with Adam on Twitter @adam_hunsucker